Aktualności

BMW Alpina B3 Biturbo

4 lipca 2007
Bez kategorii, BMW Nowości

W przypadku Alpiny słowo „tuning” jest nie na miejscu. Firma z Buchloe raczej uszlachetnia pojazdy BMW, nadając im indywidualne cechy. Oto ich najnowsze dzieło – Alpina B3 Coupe.


Bazę stanowiła „trójka” coupe z doskonałym 6-cylindrowym silnikiem o mocy 306 KM i dwiema turbosprężarkami. Alpina zmieniła oprogramowanie jednostki sterującej i zamontowała wspaniale brzmiący sportowy układ wydechowy. W efekcie moc wzrosła do 360 KM, a maksymalny moment obrotowy do 500 Nm. Zrezygnowano z seryjnego ogranicznika prędkości maksymalnej, dzięki czemu na lewym pasie autostrady licznik „trójki” B3 zatrzymuje się dopiero przy 285 km/h. To nawet szybciej niż seryjny model M3 ograniczony elektronicznym „kagańcem” do 250 km/h. W sprincie do 100 km/h M3 i Alpina B3 idą niemalże błotnik w błotnik, osiągając tę wartość przed upływem 5 sekund od startu. W przeciwieństwie do dzikiej BMW M3, w Alpinie zawieszenie i długości przełożeń w 6-biegowej automatycznej skrzyni zostały dostrojone tak, by zapewnić kierowcy maksymalny komfort.


Z zewnątrz auta Alpiny nie wyróżniają się krzykliwymi spoilerami w stylu Hammanna. Pakiet aerodynamiczny w modelu B3 coupe, to przedni zderzak ze spoilerem i skrzydło dociskowe harmonijnie wkomponowane w tylną klapę. Są jeszcze charakterystyczne dla Alpiny pasy biegnące wzdłuż nadwozia i oznaczenie modelu, ale z obu tych elementów można zrezygnować. Szyku dodają 19-calowe obręcze kół z oponami 235/35 z przodu oraz 265/30 z tyłu. W Alpinie B3 nie znajdziemy mechanizmu różnicowego o ograniczonym tarciu, przez co trudno będzie o tak efektowne poślizgi na jakie stać BMW M3. Ale klienci niemieckiego tunera to raczej koneserzy i większość z nich miała już okazję wyszaleć się w przeszłości.


źródło: Alpina / Moto Target

Leave A Comment