Fiat Strada – model gotowy na wszystko

25 czerwca 2007
Bez kategorii, Fiat Nowości

Fiat poszerza gamę modeli dostawczych o należący do segmentu pick-up model Strada. Auto można kupić od 52 300 zł brutto.

Styl Strady wskazuje na samochód solidny, funkcjonalny i o wysokich osiągach. Linia wyraża silną i dynamiczną osobowość, która łączy typowe właściwości pick-upa z nieomylnymi cechami samochodu osobowego. Wśród nowości wprowadzonych w modelu wyróżnia się przód, teraz unowocześniony i bardziej agresywny dzięki nowym reflektorom i szerszemu zderzakowi oraz oryginalnej masce silnika z przetłoczeniami w kształcie litery „V”. Nowe są również klamki drzwi, oryginalna jest burta tylna, która zawiera logo Fiat. Wersje z długą kabiną zawierają relingi dachowe i spojler z trzecim światłem stopu wbudowanym w dachu, a także o wiele więcej przestrzeni w kabinie (30 cm za siedzeniami, co jest przydatne na małe bagaże lub ubrania, które dzięki temu nie zajmują fotela pasażera).


Całkowite wymiary pojazdu pozostają prawie niezmienione w porównaniu do poprzedniej wersji: długość 4444 mm, szerokość 1664, wysokość 1525 i rozstaw osi 2718 mm.

Mocnym punktem nowego Fiata Strady jest szeroka tylna skrzynia, która mierzy 1693 mm długości (1393 mm w wersjach z długą kabiną), 1220 mm szerokości (1070 mm między nadkolami). Szeroka, dobrze wykorzystana dzięki swojej regularnej formie posiada pokrycie z czarnego tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe na mróz i wysokie temperatury. Na krawędziach i na podstawie skrzyni obszerne zaczepy umieszczone w taki sposób, by nie ograniczać operacji załadunku i rozładunku, umożliwiają zamocowanie przewożonych przedmiotów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Dostęp do przestrzeni ładunkowej jest ułatwiony nie tylko dzięki mniejszej wysokości podłogi skrzyni nad ziemią (605 mm), ale także dzięki obecności burty tylnej, która otwiera się pod kątem 90° i może wytrzymać ciężar 300 kg. Ładowność użytkowa, łącznie z kierowcą, wynosi 705 kg (685 kg dla wersji z długą kabiną), natomiast ciężar całkowity nad ziemią wynosi 1915 kg, a ciężar przyczepy to 1000 kg.


Fiat Strada to model gotowy na wszystko dzięki nowemu silnikowi 1.3 16v Multijet, Euro 4, najmniejszemu i najbardziej zaawansowanemu wśród diesli z wtryskiem bezpośrednim common rail drugiej generacji. Wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii i intercooler rozwija moc 85 KM (62 kW przy 4000 o/m) i moment obrotowy 200Nm (20,4 kgm przy 1750 o/m), zapewniając znakomite osiągi (prędkość maksymalna 165 km/h), zużycie paliwa jedno z najlepszych w segmencie i niskie koszty eksploatacji.

Pełne panowanie w każdych warunkach drogowych jest zapewnione dzięki łatwości jazdy i przyczepności do drogi, będące na szczycie kategorii. Układ hamulcowy jest dwuobwodowy z serwohamulcem 9″ i korektorem hamowania (na zamówienie dostępny jest ABS z EBD). Przednie hamulce są tarczowe, wentylowane, o średnicy 257 mm. Tylne natomiast są bębnowe z samocentrującymi szczękami i automatyczną regulacją luzu i posiadają średnicę 228 mm.


Przednie zawieszenie jest typu McPherson z kołami niezależnymi, natomiast tylne z resorem jednopiórowym i sztywnym mostem o profilu omega, czyli z częścią środkową podniesioną, co pozwala na pokonanie każdego typu terenu w zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

źródło: Fiat

Leave A Comment