Mini – O FIRMIE

28 marca 2007
Komentarze wyłączone
Bez kategorii, O firmie

Mini – mały i oryginalny samochód stworzony w 1959 roku przez firmę BMC z siedzibą w Birmingham, a sprzedawany jako Austin 7 lub Mini-Morris.

Mini Morris został zbudowany w 1959 r przez Alec Issigonis’a konstruktora koncernu British Motor Corporation.

Produkowany w zmienianych wersjach (choć nadwozie pozostawało praktycznie nie zmieniane) do 2000 roku zyskał wielką popularność m.in. na fali kryzysu paliwowego lat 70.

Wiele oryginalnych (i niedrogich) rozwiązań, takich jak np. gumowe zamienniki resorów lub napęd na przednie koła oraz oryginalny wygląd promowały dużą popularność auta w opiniotwórczych kręgach („Mini” posiadali m.in. Beatlesi, a nawet królowa Elżbieta II).

Wersje

* Mk I Mini – 1959-1967

* Mk II Mini – 1967-1969

* Mk III – 1970-2000

* Mini Cooper / Cooper S – 1961?2000

* Mini Clubman / 1275GT – 1969-1980

* CLUBMAN

* LIMUZYNA

* MOKE

* PICK-UP

* GT

* CABRIO

MINI (BMW)

Mini Cooper to jeden z najbardziej kontrowersyjnych pojazdów ostatnich lat.

Zbudowany w 1961 roku, zyskał sobie miano auta kultowego. Mini Cooper świętował również sukcesy sportowe, m.in. trzykrotnie zwyciężał w rajdzie Monte Carlo (lata, 1964,1965 i 1967). Ponownie w sprzedaży pojawił się latem 2001 roku, zachowując cechy starego Mini Coopera, jednak znacznie większy i o większej mocy.

Mini Cooper w wersji ze składanym dachem zadebiutował w marcu 2004 roku na wystawie samochodowej w Genewie.

W sprzedaży Mini Cooper Cabrio pojawił się już parę miesięcy później – wraz z początkiem lata. A po dwóch miesiącach dołączyła do niego mocniejsza wersja – Mini Cooper S cabrio.

MINI Cooper Cabrio S to jeden z ośmiu wariantów obecnie dostępnych w ofercie brytyjskiego popularnego samochodu wskrzeszonego przez niemieckie BMW.

Podobnie jak bracia wersja z otwieranym nadwoziem jest kontynuacją kultowego samochodu miejskiego Mini Moris, który w obecnych czasach raczej nie należy do najtańszych w tej klasie.

Cała rodzina MINI zawitała do salonów w lecie 2001 roku, a zaliczają się do niej takiej modele jak:

* MINI One,

* MINI One D,

* MINI Cooper,

* MINI Cooper S,

* MINI One Cabrio,

* MINI Cooper Cabrio

* MINI Cooper S w stylizacji John Cooper Works GP.

W porównaniu do swojego bardziej znanego brata, Mini One różni się niewiele, jest nieznacznie wyższy i dysponuje mniejszą mocą.

źródło: wikipedia

Comments are closed.