GAZ – O FIRMIE

28 marca 2007
Komentarze wyłączone
Bez kategorii, O firmie

GAZ marka rosyjskich samochodów produkowanych przez fabrykę Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie (w latach 1932-1990 noszącym nazwę Gorki, stąd nazwa fabryki). Pod marką GAZ produkowane były samochody osobowe, ciężarowe i terenowe. Fabryka wytwarzała również pojazdy wojskowe.

Decyzję o budowie dużej fabryki samochodów podjęto w ZSRR w 1929. W tym celu podjęto rozmowy na temat zakupu licencji na kilka modeli pojazdów od amerykańskiej firmy Ford. Od 1930 r. w fabryce Gudok Oktjabrja w wytwarzano na licencji samochody marki Ford model A. Budowę nowej fabryki koło Niżnego Nowogrodu rozpoczęto w 1930. 29 stycznia 1932 wyprodukowano pierwszy samochód – ciężarówkę na licencji Forda-AA, noszącą jeszcze oznaczenie NAZ-AA. 8 grudnia 1932 ruszyła pełna produkcja już pod marką GAZ. Produkowano głównie samochody osobowe GAZ-A i ciężarowe GAZ-AA i GAZ-AAA.

W 1936 osobowy model A została zastąpiony oryginalnym GAZem M1, produkowanym do 1943. Później nastała era Wołgi. W międzyczasie firma produkowała luksusowe samochody Czajka. Produkowano też samochody terenowe, nazywane w Polsce „gazikami”, począwszy od GAZ-67 z czasów II wojny światowej, do GAZ-69, którego produkcję następnie przekazano firmie UAZ.

Drugą istotną gałęzią produkcji firmy GAZ były samochody ciężarowe. Po licencyjnych amerykańskich modelach, firma wypuściła własną średnią ciężarówkę GAZ-51 z 1944 (produkowaną w Polsce na licencji jako Lublin-51), a następnie szereg dalszych modeli, w tym GAZ-52, GAZ-53 i GAZ-66.

Dzisiaj firma GAZ jest jednym z nielicznych przynoszących zyski producentów samochodów w Rosji. Są one produkowane w ośmiu krajach i eksportowane do 36 innych. W produkcji są samochody osobowe (różne odmiany Wołgi) terenowe i terenowo rekreacyjne (Ataman, Kombat, Tigr) dostawcze (Sobol, Gazel) i wiele modeli samochodów ciężarowych.

źródło: wikipedia

Comments are closed.