Fiat Grande Punto Abarth

14 marca 2007
Bez kategorii, Fiat Nowości

Na 77. Międzynarodowym Salonie w Genewie ruszył wielki projekt: odnowa jednej z najbardziej prestiżowych marek sportowej motoryzacji na świecie. Jej symbolem jest skorpion, a jej nazwa to Abarth.

Abarth, od zawsze synonim agresywnych samochodów, wyzwań, pasji i olbrzymich emocji powraca z nową linią, by inspirować marzenia wszystkich miłośników sportowej motoryzacji. W światłach reflektorów szwajcarskiej wystawy „na wybiegu” prezentuje się pierwsza interpretacja Abarth na bazie Grande Punto. Inicjatywa ta zostanie następnie rozszerzona na inne modele.


Na rozpoczęcie tej nowej przygody wybrano ekskluzywną oprawę, jaką jest cieszący się popularnością, jedyny w swoim rodzaju i bardzo efektowny Salon w Genewie. Przygotowano tutaj stanowisko o mocnym efekcie wizualnym, które zgodnie z filozofią ożywienia marki Abarth opracowano jako miejsce innowacyjne, wyróżniające się świeżym, współczesnym, technologicznym językiem, a przy tym niezwykle wyszukanym w najmniejszych szczegółach. Przykładem są nowe elementy promujące markę Abarth eksponowane z całą swoją silną i oryginalną osobowością: słynny i odświeżony pas Abarth wykonany został za pomocą płytek diodowych, a nowe logo, skorpion i napis to wielkowymiarowe elementy trójwymiarowe z satynowanego i polerowanego aluminium. Wartości i tradycja Abarth podkreślają w sposób dyskretny i technologiczny szlachetne materiały i cenne wykończenia, takie jak aluminium, włókno węglowe, emalie i lakiery, które wzbogacają ekspozycję uwypuklając prawdziwych bohaterów stoiska: Grande Punto Abarth S2000, samochód homologowany do wyścigów, który powraca jako absolutny zwycięzca w wyścigach i Grande Punto Abarth Preview, model studyjny zaprezentowany w ramach swojej światowej prapremiery.

Oto dwie twarze świata Abarth: wyścigi i produkcja seryjna.

Ponadto, publiczność może poznać w Genewie trzeci obszar, w którym będzie działać Marka: za pomocą konfiguratora multimedialnego zwiedzający mogą bowiem zapoznać się z koncepcją „Kit Abarth” wizualizującą elastyczność i olbrzymią różnorodność kombinacji, które marka udostępni swoim klientom za pomocą zestawów do adaptacji. Niektóre z tych zestawów, wykonane z litego drewna, inkrustowane wykończeniami z satynowanego aluminium, są wystawiane wewnątrz kryształowych kostek i zawierają historyczne komponenty samochodowe zestawów do adaptacji, zarówno mechaniczne jak i estetyczne.

Na koniec, za pomocą ekskluzywnej technologii diodowej i ekranów plazmowych, na ścianach stanowiska wyświetlane są zdjęcia i filmy historyczne na zmianę z odnowionym, wyścigowym pasem Abarth: w ten sposób można podziwiać ten subtelny związek między przeszłością i przyszłością, a także energię i osobowość, które są wpisane w charakter marki takiej jak Abarth.

Grande Punto Abarth Preview

Absolutny bohater ekspozycji to Grande Punto Abarth Preview, prawdziwy majstersztyk dynamiki i elegancji. Ten samochód zostanie wprowadzony na rynek we wrześniu z zamiarem jeszcze większego ugruntowania sportowego i młodzieńczego wizerunku Grande Punto.


Samochód eksponowany w Genewie jest wyposażony w silnik benzynowy 1.4 Turbo o mocy 150 KM przy 5500 obr/min, podniesionej do 155 KM przy zastosowaniu benzyny 98-oktanowej/RON. Ponadto, dzięki zestawowi podnoszącemu moc, w następnej kolejności dostępna będzie również wersja z podwojoną mocą w stosunku do bazowej, która będzie osiągać 180 KM. Jest to wyjątkowa cecha zgodna z historią marki: na przykład, Fiat 500 z 1958 roku miał 13 KM przy 4000 obr. i prędkość maksymalną 85 km/h, natomiast Fiat 500 Abarth z `58 rozwijał 26 KM przy 5000 obr. i prędkość 118 km/h.

A zatem Grande Punto Abarth chce odświeżyć zalety tych samochodów o wysokich osiągach oferując, przede wszystkim młodym klientom, możliwość wejścia do świata sportowych wrażeń zachowując pełne bezpieczeństwo i przystępną cenę.

Grande Punto Abarth S2000

W Genewie publiczność może podziwiać również nadzwyczajne Grande Punto Abarth S2000. Samochód wyścigowy przeznaczony dla Stajni Samochodowych i który poprzez Dział Wyścigów (Reparto Morse), weźmie udział w 2007 roku we Włoskich Mistrzostwach Rajdowych z kierowcami Giandomenico Basso ze swoim pilotem Mitia Dotta i Davide Gatti, zwycięzcą Międzynarodowego Trofeum Fiat Abarth 2006, który będzie się ścigał w tym sezonie za kierownicą oficjalnego Fiata Grande Punto R3D wyposażonego w silnik Diesla. Ponadto, na skalę międzynarodową, Grande Punto Abarth S2000 zmierzy się podczas IRC (Intercontinental Rally Challenge) z kierowcami Andrea Navarra wraz z pilotem Guido D`Amore oraz z młodymi Umberto Scandola i Anton Alen.
Szefem działu wyścigów Abarth & C. Spa będzie Claudio Berro.


Wyposażone w mocny silnik o pojemności 2000 cm3 o mocy 270 KM i w napęd na cztery koła, nowe Grande Punto Abarth S2000 jest spadkobiercą zwycięzcy Rajdowych Mistrzostw Włoch 2006 z Paolo Andreucci i Anna Andreussi, którzy wygrali 7 z 11 zaplanowanych wyścigów. Należy też przypomnieć o wspaniałym sezonie ich kolegów z zespołu, czyli Andrea Navarra i Guido D'Amore, którzy znaleźli się na trzecim miejscu. Giandomenico Basso i Mitia Dotta triumfowali w europejskich i międzynarodowych Mistrzostwach Rajdowych (International Rally Challenge).


Podsumowując, od swojego debiutu w ubiegłym sezonie, wyścigowy samochód okazuje się niepokonany niezależnie od trasy i terenu. Należy podkreślić, że samochód wyprodukowany do dzisiaj w ilości około 15 egzemplarzy został zamówiony przez wiele Stajni, nie tylko europejskich, aby ścigać się w Międzynarodowych i Krajowych Rajdach. A dzisiaj, silne dzięki swojej przewadze technologicznej i sportowej, nowe Grande Punto Abarth S2000 jest gotowe, by zmierzyć się w dwóch mistrzostwach z tą samą determinacją i zapałem.

Na koniec, obok prezentacji cieszącego się powodzeniem samochodu i prestiżowego zespołu kierowców, nowa Abarth & C. może się poszczycić personelem o olbrzymim doświadczeniu w branży wyścigowej: w całości składa się on z 113 specjalistów, z których 26 pracuje w obszarze inżynierii, 43 w produkcji, a 9 przeznaczonych do wyścigów.

źródło: Fiat

Leave A Comment