Aktualności

Sześć cylindrów na Bio-etanol

7 stycznia 2007
Bez kategorii, Nowości Volkswagen

Wraz z premierą studium koncepcyjnego Volvo XC60, która została zaplanowana na początek przyszłego roku podczas targów w Detroit, szwedzki producent zaprezentuje nową jednostkę silnikową. Będzie to sześciocylindrowiec napędzany ekologicznym bio-etanolem.

Silnik o pojemności 3,2 litra będzie dysponować mocą 256 koni mechanicznych. Jego maksymalny moment obrotowy wynosić będzie 340 Nm. W porównaniu z konwencjonalnym motorem napędzanym zwykłym paliwem, samochód będzie emitować 80 procent mniej szkodliwych związków. Magnus Jonsson, st. wice prezes ds. rozwoju i badań Volvo Cars powiedział: „Wierzymy w to, że system FlexiFuel sprawdzi się w większych silnikach, więc zamierzamy poważnie rozszerzyć nasze zestawienie bio-etanolowych silników w przeciągu następnych paru lat.”.

Nowa jednostka, która zadebiutuje w modelu XC60 wykorzystuje bazę sześciocylindrowego silnika o pojemności 3,2 l, którego debiut miał miejsce w Volvo S80 oraz odświeżonej wersji XC90. Cała konstrukcja została odpowiednio przystosowana do tego, by móc pracować na mieszance E85 (85 procent bio-etanolu, 15 procent etanolu). Dzięki temu jego przyspieszenie do 'setki' wynosi zaledwie 8,2 sekundy, a prędkość maksymalna dobija do poziomu 230 km/h. Dzięki zasilaniu alternatywnym paliwem E85 samochód spala około 14 l/100km. Pamiętać jednak należy, że bio-etanol jest paliwem o 40 procent słabszym od konwencjonalnej benzyny bezołowiowej, lecz przy okazji jest tańszy.

źródło – mojeauto.pl, Volvo

Leave A Comment