Suzuki – O FIRMIE

10 stycznia 2007
Komentarze wyłączone
Bez kategorii, O firmie

Suzuki Motor Corporation – japoński producent samochodów, motocykli oraz m.in. silników, pomp wodnych i instrumentów medycznych.

Historia

W roku 1909 Michio Suzuki założył firmę Suzuki Loom Company w małej nadmorskiej wiosce Hamamatsu w Japonii. Firma bardzo się rozwinęła, kiedy Suzuki rozpoczął sprzedaż krosien tkackich dla japońskiego przemysłu jedwabniczego. Głównym pragnieniem Suzuki było tworzenie lepszych, łatwiejszych w obsłudze krosien.

W 1929, Suzuki wynalazł nowy typ maszyny tkackiej, która była eksportowana do innych krajów. Suzuki zgłosił 120 patentów. Przez pierwsze 30 lat istnienia firmy, krosna tkackie były głównym produktem i kierunkiem jej rozwoju.

Pomimo niebywałego sukcesu jego krosien, Suzuki zdał sobie sprawę, że jego firma musi rozwijać się w wielu kierunkach, w związku z czym zaczął poszukiwać nowych branż, w których mógłby działać. Na podstawie obserwacji zapotrzebowań klientów, zdecydował on, że najbardziej praktyczne dla nowego przedsięwzięcia byłoby stworzenie małego samochodu.

Projekt rozpoczął się w roku 1937, a już po dwóch latach Suzuki posiadał kilka prototypów niewielkich samochodów. Te pierwsze pojazdy było zasilane wówczas nowatorskimi, chłodzonymi cieczą, czterosuwowymi, czterocylindrowymi silnikami.

Karter i skrzynia biegów odlewane były z aluminium. Silnik ten wytwarzał 13 km przy pojemności poniżej 800 cm3.

W związku z wybuchem II wojny światowej, plany produkcyjne Suzuki zostały przerwane w związku z ogłoszeniem przez rząd, że cywilne samochody osobowe są „towarem o niekluczowym znaczeniu”. Pod koniec wojny, Suzuki wrócił do produkcji krosien. Dalszy rozwój ich produkcji związany był ze zgodą rządu amerykańskiego na import bawełny przez Japonię.

Rynek powiększał się dzięki zwiększonym zamówieniom od krajowych producentów tekstyliów. Boom skończył się jednak załamaniem rynku w roku 1951.

Musząc zmierzyć się z gwałtownymi zmianami, Suzuki wrócił do myśli o produkcji pojazdów.

Po wojnie, w Japonii istniało wielkie zapotrzebowanie na niedrogi i pewny sposób transportu. Wiele firm zaczęło sprzedawać benzynowe silniki, które można było doczepić do zwykłego roweru.

Pierwszym produktem Suzuki w branży transportowej był rower z silnikiem o nazwie „Power Free”. Został on zaprojektowany jako tani i prosty w konstrukcji i utrzymaniu.

Model z roku 1952 posiadał dwusuwowy silnik o pojemności 36 cm3. Unikalną właściwością tego silnika był system podwójnych zębatek, dzięki któremu można było pedałować korzystając z pomocy silnika, pedałować bez silnika, albo odłączyć pedały i korzystać tylko z silnika.

System ten był tak pomysłowy, że urząd patentowy nowo utworzonego, demokratycznego rządu, przyznał Suzuki dotację na kontynuację badań w zakresie inżynierii motocyklowej. Tak narodziła się firma Suzuki Motor Corporation.

W roku 1953 pojazd marki Suzuki po raz pierwszy zwyciężył w wyścigu. Był to „Diamond Free” z silnikiem o pojemności 60 cm3, który zajął pierwsze miejsce w rajdzie po zboczach góry Fuji.

Do roku 1954 Suzuki produkowało już 6000 motocykli miesięcznie i oficjalnie zmieniło nazwę na Suzuki Motor Co., Ltd. Po pierwszych sukcesach motocykli, Suzuki stworzył jeszcze popularniejszy pojazd: „Suzulight” z roku 1955.

Suzuki od samego początku prac pokazał swoje zainteresowanie innowacjami technicznymi. Suzulight posiadał przedni napęd, niezależne zawieszenie każdego z kół i nowoczesne przeniesienie ruchów kierownicy na koła – cechy, które stały się w samochodach powszechne dopiero pół wieku później.

Kalendarium

1909 – Michio Suzuki zakłada firmę Suzuki Loom Works w Hamamatsu, Prefektura Shizuoka.

1920 – Zreorganizowana i z kapitałem 500 000 jenów Suzuki Loom Manufacturing Co. z Michio Suzuki jako prezesem.

1952 – Rozpoczęcie sprzedaży „Power Free”.

1954 – Zmiana nazwy na Suzuki Motor Co., Ltd.

1955 – Samochód 'Suzulight’ (360 cm3, dwusów) rozpoczyna erę lekkich samochodów w Japonii.

1961 – Założenie firmy Suzuki Loom Manufacturing Co. poprzez wyodrębnienie z firmy oddziału produkującego maszyny tkackie; rozpoczęcie sprzedaży lekkiej ciężarówki „Suzulight Carry”.

1962 – Suzuki wygrywa mistrzostwa w klasie 50 cm3 na Isle of Man (Wielka Brytania)

1963 – Otwarcie w Los Angeles U.S. Suzuki Motor Corp, oddziału handlowego.

1965 – Rozpoczęcie sprzedaży 'D55′ – silnika do motorówek (5,5 km, dwusuw) i Fronte 800.

1967 – Otwarcie lokalnej fabryki montażowej Thai Suzuki Motor Co.

1968 – Rozpoczęcie sprzedaży Suzuki Carry w wersji van.

1970 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodu terenowego Suzuki LJ.

1971 – Rozpoczęcie sprzedaży motoru GT750.

1973 – Otwarcie Suzuki Canada Ltd. w Ontario (Kanada).

1974 – Otwarcie P.T. Suzuki Indonesia Manufacturing w Dżakarcie (Indonezja); wejście na rynek sprzętu medycznego przez rozpoczęcie sprzedaży wózka inwalidzkiego Suzuki Motor Chair Z600 z napędem elektrycznym; rozwój w polu nieruchomości przez rozpoczęcie sprzedaży prefabrykowanych domów „Mini-House” i trzech rodzajów magazynów.

1975 – W Manili (Filipiny) została założona Antonio Suzuki Corp., spółka joint venture.

1976 – Rozpoczęcie sprzedaży motocyklów serii GS.

1977 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodu terenowego LJ80 i początek eksportu motoru GS1000H

1979 – Rozpoczęcie sprzedaży Alto.

1980 – W Sydney (Australia) została założona firma Suzuki Australia Pty. Ltd.; wejście na rynek silników ogólnego przeznaczenia przez rozpoczęcie sprzedaży trzech modeli generatorów prądu elektrycznego.

1981 – Podpisanie umów z General Motors i Isuzu Motors, Ltd.

1982 – Produkcja samochodów terenowych rozpoczęta w PAK Suzuki Motor Co., Ltd., Karachi (Pakistan); siódme z rzędu mistrzostwo producenta na World Road Race Grand Prix 500

1983 – Rozpoczęcie sprzedaży modeli Cultus Swift – jednolitrowych samochodów osobowych; Maruti Udyog Ltd. w New Delhi (Indie) rozpoczyna produkcję samochodów terenowych.

1984 – Założenie Suzuki New Zealand Ltd. w Wanganui (Nowa Zelandia). Początek eksportu modelu Chevrolet Sprint do Stanów Zjednoczonych. Podpisanie kontraktu na wsparcie techniczne z China National Aerotechnology Import & Export Beijing Corporation. W Heppenheim (Niemcy) rozpoczęła funkcjonować Suzuki Motor GmbH Deutschland.

1985 – Założenie Suzuki of America Automotive Corp. wraz z zaprezentowaniem motocykli Samurai i GSX-R750. Rozpoczęcie produkcji skuterów w Avello S.A. (Hiszpania). Zgoda na produkcję samochodów Suzuki w fabryce Santana Motors w Linares (Hiszpania).

1986 – Założenie American Suzuki Motor Corp. Połączenie U.S. Suzuki Motor Corp z Suzuki of America Automotive Corp.

1987 – Rozpoczęcie produkcji w Kolumbii modeli Cultus/Swift. Łączna liczba eksportowanych samochodów osiąga dwa miliony.

1988 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodów terenowych Escudo/Vitara. Produkcja samochodów osiąga 10 milionów sztuk.

1989 – W Ontario rozpoczęła funkcjonować CAMI Automotive Inc. W USA rozpoczęcie sprzedaży modeli Swift GT i Sidekick.

1990 – Zmiana nazwy przedsiębiorstwa na Suzuki Motor Corporation.

1991 – Rozpoczęcie produkcji samochodów w Korei poprzez umowy z Daewoo Shipbuilding & Heavy Machinery Ltd. Rozpoczęcie sprzedaży dwumiejscowego modelu Cappuccino.

1993 – Rozpoczęcie produkcji i sprzedaży samochodów osobowych w Suzuki Egypt S.A.E. Ceremonia otwarcia nowej fabryki samochodów w Magyar Suzuki Corp., Esztergom (Węgry). Wprowadzenie modelu Wagon R.

1994 – Produkcja w Maruti Udyog Ltd. (Indie) produkuje łącznie milion sztuk.

1995 – Łączny eksport motocykli osiągnął 20 milionów sztuk.

1996 – Rozpoczęcie produkcji w Wietnamie.

1997 – Osiągnięcie łącznie 10 milionów pojazdów sprzedanych na zamorskich rynkach. Czterosuwowe silniki do motorówek zdobyły Nagrodę Innowacji na targach International Marine Trade Exhibit and Conference (IMTEC) w Chicago.

1998 – Suzuki i General Motors podpisały umowę o partnerstwie strategicznym. Chongqing Changan Suzuki Automobile Co., Ltd. dostało oficjalne pozwolenie władz Chin na produkcję samochodów osobowych.

1999 – sumaryczna produkcja motocykli osiągnęła 40 milionów sztuk. Jiangxi Changhe Suzuki Automobile Co., Ltd. dostało oficjalne pozwolenie władz Chin na produkcję pojazdów dostawczych.

2000 – Firma obchodziła 80. rocznicę. Sumaryczna produkcja fabryki Kosai osiągnęła 10 mlionów sztuk. Suzuki rozpoczęło produkcję w General Motors Argentina S.A.

2001 – Sumaryczna ogólnoświatowa sprzedaż motocykla Suzuki Samurai osiągnęła 2 miliony sztuk, a Suzuki Alto – 4 miliony sztuk.

2002 – Sumaryczna, ogólnoświatowa sprzedaż osiągnęła 30 milionów sztuk. Wprowadzenie gwarancji „100 000/7 lat” na samochody.

2003 – Suzuki jest największym sprzedawcą samochodów segmentu Kei trzydziesty rok z rzędu. Wprowadzenie na rynek modelu Twin, pierwszego w Japonii samochodu z napędem hybrydowym.

2004 – Sumaryczne dane sprzedaży krajowej osiągnęły 15 milionów sztuk.

2005 – Suzuki Swift został samochodem roku.

2006 – Wprowadzenie modelu XL7, z naciskiem na rynek północnoamerykański. General Motors sprzedał 92,36 milionów akcji, zmniejszając swój udział do 3%.

Samochody:

o Aerio/Liana

o APV/Carry

o Baleno/Suzuki Esteem/Cultus Crescent

o Cultus/Swift/Forsa

o Escudo/Vitara/Sidekick

o Grand Vitara

o Ignis

o Jimny/Jimny Sierra

o SJ-Series/Samurai/Sierra/Santana

o SX4

o XL-7

o X-90

* Modele na rynek amerykański

o Forenza

o Fun

o Reno

o Verona

Samochody Kei

o Alto/Alto Works

o Cappuccino

o Cara

o Carry/Every

o Cervo/Cervo Mode/SC100/Whizzkid

o Fronte

o Jimny

o LJ-Series

o Kei/Kei Works

o Lapin/Lapin SS

o MightyBoy

o MR Wagon

o SJ-Series

o Supercarry

o Suzuki Twin

o Wagon R

Motocykle

Suzuki rozpoczęło produkcję motocykli w roku 1952. Pierwsze modele były zmotoryzowanymi rowerami. W latach 50., 60. i przez większą część lat 70., firma produkowała tylko motocykle z silnikami dwusuwowymi – największym modelem był chłodzony wodą, trójcylindrowy Suzuki GT750.

Pierwszy model z silnikiem czterosuwowym został wprowadzony dopiero w roku 1976 ? były to motocykle z serii GS, GS400 i GS750.

Od tego czasu Suzuki ugruntowało swoją pozycję jako producent dobrze zaprojektowanych i skonstruowanych motorów sportowych.

W latach 70. Suzuki zaprezentowało także swoje możliwości w świecie wyścigów, wygrywając kilka mistrzostw świata – Barry Sheene na motocyklu Suzuki zdobył dwukrotnie tytuł mistrza w kategorii 500 cm3 a Roger DeCoster zdobył w Motocrossie w kategorii 500 cm3 Grand Pix pięciokrotnie

Uliczne

* T20 / X6

* Seria GT

* Seria GS

* GS500E/F

* Seria GSX

* Seria GSX-R

* Seria RF

* Seria GSX-F / Katana

* Seria GSF / Bandit

* DL 650 VStrom

* VL 1500 Intruder LC / Boulevard C90

* VZ 800 Marauder / Boulevard M50

* VL 800 Volusia / Boulevard C50

* VX 800

* SV650 (S)

* SV1000 (S)

* TL1000R

* TL1000S

* RC80

* RC100

* RG150/RGV150

* RG250 Gamma

* RGV250

* RG500

* FXR150

* GSX1100S-SZ, GSX750S-SF i GSX650 Katana

* DL 1000 V-Strom

* GSX-1300R Hayabusa

* Boulevard S40

* Boulevard S50

* Boulevard S83

* EN 125cc 2a

* LS650 Savage

* Suzuki VS 600/750/1400 Intruder

* Suzuki GV1400 Cavalcade (85-90)

* Suzuki GV700/GV1200 Madura (85,86 only)

* Suzuki RV 125 Van Van

* Seria AN Burgman – skutery

* Katana AY50 – skuter

* TU250

* Suzuki GN Series

Motocross / Enduro

* Seria RM – dwusuwy

* Seria RM-Z – czterosuwy

* Seria DR – czterosuwy

* Seria DR-Z – czterosuwy

Prototypy

* Suzuki Stratosphere

* GSR400

* Suzuki Skywave Type-S

* Suzuki Boulevard M109R

* Suzuki Address V50G

* Suzuki GSX-R/4

Pojazdy terenowe

Quady

* Suzuki KingQuad 700

* Suzuki TwinPeaks 700

* Suzuki Vinson 500

* Suzuki Eiger 400

* Suzuki Ozark 250

Quady sportowe

* Suzuki LT-Z250

* Suzuki LT-Z400

* Suzuki LT-Z450

* Suzuki Escudo Pikes Peak

* Suzuki Cultus Pikes Peak

Inne

* Lista silników Suzuki

* Ambulans EDE51V

źródło: wikipedia

Comments are closed.