Opel Movano

3 stycznia 2007
Bez kategorii, Nowości Opel

W klasie samochodów dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony niemieckiego Opla reprezentuje model MOVANO.


Pojazd ten występuje w pięciu podstawowych wersjach. Najpopularniejsze to oczywiście typowo towarowy van oraz przystosowane do przewozu osób – kombi. Następna odmiana to platforma, czyli auto z otwartą skrzynią, które dostępne jest z pojedynczą lub podwójną kabiną. Kabina ta, w zależności od wersji pomieścić może trzy lub sześć osób. Movano dostępne jest także z odkrytą ramą i kabiną lub jako sama rama. Te dwie ostatnie odmiany przystosowane są naturalnie do zabudowy specjalnej i stanowią doskonałą podstawę dla nieskończonej wprost liczby wersji. Van pomieścić może od ośmiu do trzynastu metrów sześciennych ładunku. Długość ładowni wynosi 271 do 371 centymetrów a maksymalna wysokość 2,15 metra. Ładowność Opla Movano waha się między 850 a 1700 kg.


Opel MovanoSamochód występuje ponadto w trzech długościach: 489, 539 oraz 589 centymetrów i z trzema wysokościami dachu: 225, 249 oraz 272 centymetry. Za- i wyładunek odbywają się przez dwuskrzydłowe drzwi tylne lub boczne, przesuwne. Oba warianty umożliwiają przewóz typowych europalet, gdyż tylny otwór załadunkowy ma szerokość 157 centymetrów a boczny – 110. Ponadto drzwi tylne otworzyć można pod kątem 90 lub 180 stopni, co umożliwia np. podjazd pod rampę. Na życzenie klienta szerokość otwarcia wynosić może również 270 stopni.


Kabina Opla Movano stanowi bardzo wygodne stanowisko pracy dla kierowcy. Jest ona bardzo obszerna i funkcjonalna, dzięki czemu nawet długa podróż nie powoduje nadmiernego zmęczenia. Zastrzeżeń nie wzbudza ani jakość wykończenia wnętrza, ani użyte do tego materiały. Przydatna jest niewątpliwie duża ilość schowków na drobiazgi oraz bardzo praktyczna skrytka pod podwójnym siedzeniem pasażera. Wyposażenie Movano z zakresu bezpieczeństwa obejmuje poduszkę powietrzną oraz napinacz pasów bezpieczeństwa dla kierowcy, fotele zapobiegające zsuwaniu się w czasie wypadku oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów przednich siedzeń. Poduszka powietrzna dla pasażera dostępna jest jako opcja.


Do napędu dostawczego Opla stosuje się jeden z trzech silników wysokoprężnych. Najmniejszy to 1,9 DTI z wtryskiem bezpośrednim, o mocy 80 KM i momencie 170 Nm. Rozpędza on Movano do prawie 130 km/h a spala przeciętnie 8,5 litra oleju napędowego.


Drugi na liście jest 2,2-litrowy motor, w którym zastosowano turbodoładowanie, intercooler oraz bezpośredni wtrysk paliwa typu common-rail. Wszystko to sprawia, że moc maksymalna wynosi 90 koni mechanicznych a moment aż 260 Nm. Średnie zużycie paliwa wynosi 8,7 litra na setkę. Prędkość maksymalną producent określa na 130 km/h.
Ofertę zamyka 115-konna jednostka 2,8 DTI o momencie 260 Nm. Dzięki niej samochód uzyskiwać może prędkość do 140 km/h. Spalanie wynosi średnio około 10 litrów na 100 km.

Leave A Comment