Lexus – O FIRMIE

10 stycznia 2007
Komentarze wyłączone
Bez kategorii, O firmie

Lexus – marka luksusowych samochodów osobowych, należąca do japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation.

Historia

Toyota pod koniec lat osiemdziesiątych zdecydowała się na wprowadzenie na rynek marki, mogącej konkurować z luksusowymi markami europejskimi i amerykańskimi.

Z ponad dwustu propozycji wybrano nazwę LEXUS, mającą się kojarzyć z luksusem i elegancją.

Pierwszy Lexus pojawił się w 1989 roku.

Był to luksusowy, duży model LS 400, mający konkurować z takimi autami jak Jaguar XJ, Mercedes-Benz klasy S czy BMW serii 7.

W modelu LS 400 zastosowano silnik V8 o mocy 245KM został on wykonany przez inżynierów formuły 1 i jest jednym z najcichszych silników jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Połączony z 4 biegową skrzynią automatyczną lub w późniejszych egzemplarzach ze skrzynią 5 biegową automatyczną.

W tym samym roku przedstawiono bazujący na Toyocie Camry model ES 250.

Pierwszy sportowy model, Lexus SC 300 / SC 400 pojawił się w 1991 roku i posiadał identyczny silnik z modelu LS 400.

Prawdziwy konkurent Mercedesa klasy E czy BMW serii 5 pojawił się w 1991 roku w Japonii, a w 1993 na świecie. Był to bazujący na Toyocie Crown tylnonapędowy model GS 300 (w Japonii Toyota Aristo) z nadwoziem zaprojektowanym przez włoskie studio stylistyczne Ital Design.

Pierwszy SUV Lexusa, model LX 450, będący luksusową wersją Toyoty Land Cruiser J80 wyprodukowano w 1996 roku.

W 1998 roku pojawił się na rynku model klasy średniej, Lexus IS 200 / IS 300. Jego zadaniem było konkurowanie z takimi autami, jak BMW serii 3, jednak nie odniósł on spodziewanego sukcesu. Choć dorównywał konkurentowi technicznie i wizualnie, prawdopodobnie główną jego wadą była ograniczona ilość silników do wyboru tylko 2.0l i 3.0l.

Jednostkę 2.0l krytykowano jako dość słaby silnik benzynowy. Szczególnie brakowało sportowej wersji Lexusa taką jaką ma BMW a mianowicie M3.

Samochodom spod znaku Lexusa trudno zarzucić złe wykonanie czy awaryjność. Największą ich wadą jest dość uboga gama silników dotychczas, bez silników wysokoprężnych tak bardzo popularnych w Europie.

Dlatego dużo lepiej sprzedają się za oceanem. Błędy konstrukcyjne i jakiekolwiek awarie zdarzają się dużo rzadziej jak u innych producentów aut luksusowych z pod znaku Mercedesa i BMW. Jednak w opinii wielu są po prostu nudne zarówno wizualnie (nadwozie) jak i wnętrze nie jest specjalnie krokiem milowym do przodu wyglądem nawiązujące do Mercedesa S i to jest ich główna wada – brak oryginalności.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ten kto oczekuje od samochodu przyjemności z jazdy, uda się do salonu BMW, ten kto chce mieć auto wykończone skórą i drewnem (bez elementów plastykowych na desce rozdzielczej) kupi Jaguara, do Mercedesa przesiądzie się człowiek ceniący ponad wszystko komfort jazdy na nierównościach i szukający bardzo przestronnego wnętrza, a ten kto ceni sobie bezawaryjność wybierze Lexusa.

Najnowsze modele Lexus LS600h i GS 450h zawierają napęd hybrydowy zastosowany po raz pierwszy w modelu Lexus RX 400h.Pojawiło się także pierwsze auto Lexusa z silnikiem diesla (Lexus IS 220d). Ciekawostką jest, że w ojczyźnie tej marki do niedawna nie można było dostać Lexusów, Toyota sprzedawała je pod znaczkiem koncernu, zmieniło się to po zaprezentowaniu trzeciej generacji modelu GS.

Obecne modele

* IS 220d (pierwsze auto Lexusa z silnikiem Diesla)

* IS 250

* IS 350 (tylko dla USA)

* ES 350 (tylko dla USA)

* GS 430

* GS 450h (pojazd hybrydowo-spalinowy)

* LS 460

* LS 600h (topowe i najmocniejsze auto firmy,posiada napęd hybrydowo-spalinowy)

* RX 300/330 (RX 300- wersja europejska RX 330- Wersja USA)

* GX 470 (tylko dla USA)

* LX 470 (tylko dla USA)

* LF-A(500-konny silnik)

źródło: wikipedia

Comments are closed.