Był podatek drogowy, będzie transportowy

22 stycznia 2007
Bez kategorii, Bezpieczeństwo

Już za rok każdy posiadacz czterech kółek może zapłacić roczny podatek od posiadanego samochodu.

Z harmonogramów prac kierowanego przez Zytę Gilowską Ministerstwa Finansów na pierwsze półrocze 2007 r. wynika, że w czerwcu pojawi się projekt ustawy przewidującej opodatkowanie wszystkich pojazdów silnikowych podatkiem od środków transportowych. Tym samym wraca roczny podatek od samochodów, który w 1997 roku, wliczono w cenę benzyny – zaznacza „Gazeta Prawna”.

Zdaniem gazety, jest to skutek przegranego przez Polskę sporu o akcyzę na samochody sprowadzane z zagranicy. Teraz akcyzę samochodową zastąpi podatek roczny, który, jak należy wnioskować z dostępnych źródeł, objąłby wszystkie samochody ( i nie tylko, skoro mowa o pojazdach silnikowych): i stare, i nowe. W ten sposób budżet z nawiązką będzie mógł sobie powetować straty poniesione w związku z przegraną przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Według „GP”, pierwsza zapowiedź takiego podatku pojawiła się już w aktualizacji programu konwergencji, który zawiera m.in. informację o naszych zamierzeniach legislacyjnych. Wyraźnie zaznaczono w nim, że w 2008 roku wprowadzone zostaną nowe zasady opodatkowania samochodów. Teraz mówi się już o podatku płaconym od wszystkich pojazdów silnikowych.

Wygląda zatem na to, że resort finansów planuje wycofać się z pomysłu wprowadzenia podatku ekologicznego na samochody i zastąpić go podatkiem rocznym – podkreśla „GP”.

Rodzi się pytanie, czy jest jakaś granica wykorzystywania polskiego kierowcy? Wydawałoby się, że dalej już pójść nie można. Rząd jednak tym, co nam się wydaje, zupełnie się nie przejmuje, więc już wkrótce możemy płacić: akcyzę przy zakupie auta, podatek drogowy w paliwie i podatek transportowy co roku. Dodajmy do tego cenę paliwa, w której ponad 60 procent stanowią obciążenia fiskalne (od nowego roku akcyza na benzynę wzrosła o kolejne 25 groszy na litrze) i już wiemy, dlaczego polskiego kierowcy nie stać na kupowanie nowych, bezpiecznych i ekologicznych samochodów.

A rząd niech się dalej dziwi dlaczego szerokim strumieniem płynie do nas złom z zachodu.

źródło – PAP, interia

Leave A Comment