Aktualności
Jak zaoszczędzić 150 zł na zakupie (18 października, 2023 2:21 pm)
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Mitsubishi Santamo

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Mitsubishi Nowości

SANTAMO jest vanem oferowanym przez firmę Mitsubishi.


Występuje on w wersji Classic lub Comfort a napędzany jest benzynowym, szesnastozaworowym silnikiem o pojemności skokowej 2000 cm3. Jednostka ta rozwija moc 137 koni mechanicznych przy 5000 obrotów i moment maksymalny 178 Nm przy 4000. Pozwala to na rozpędzenie Santamo do 180 kilometrów na godzinę i przyspieszanie do setki w niecałe 13 sekund. Niestety auto nie należy do zbyt ekonomicznych; w mieście spala bowiem 13,5 litra benzyny a poza nim – 7,5 litra.


Pięciodrzwiowe nadwozie jest lekko „kanciaste”, lecz przyjemne dla oka. Charakterystyczną jego cechą jest dwukolorowy lakier, powyżej lini zderzaków i połowy drzwi auto ma jedną z sześciu dostępnych barw, natomiast dół malowany jest najczęściej na srebrno. Na dachu znajdują się bardzo praktyczne relingi. Wnętrze, jak na vana przystało, jest przestronne i bardzo funkcjonalne.


Mitsubishi SantamoMitsubishi, w zależności czy jest to odmiana ciężarowa czy osobowa, może podróżować odpowiednio pięć lub siedem osób. Siedzenia mają oczywiście możliwość składania w zależności od potrzeb, ponadto drugi rząd został zaopatrzony w praktyczne stoliki, dostępne po położeniu oparć. Komfort prowadzenia poprawiają wspomaganie kierownicy i regulacja jej położenia. Nad bezpieczeństwem czuwają poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Deska rozdzielcza jest trochę kanciasta, ale estetyczna i przyjemna w obsłudze. Wszystkie włączniki i wskaźniki znajdują się w zasięgu ręki i wzroku.


Centralny zamek i elektrycznie sterowane szyby dostępne są standardowo a wersja Comfort posiada ponadto kilimatyzację i drewnopodobną wykładzinę deski rozdzielczej. Bagażnik jest pojemny a możliwość złożenia drugiego i trzeciego rzędu siedzeń zwiększa jeszcze walory transporowe auta. By zapobiec poślizgowi auta podczas hamowania wyposażono je seryjnie w układ ABS.

Leave A Comment