Mercedes Benz CLK-Class

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Mercedes Nowości

Jednym z najciekawszych samochodów sportowych na świecie jest Mercedes CLK, który występuje w dwóch niezwykle atrakcyjnych wersjach nadwoziowych, jakimi są cabrio i coupe. Pojazd ten napędza jeden z trzech silników.


Podstawowy to dwulitrowiec o mocy 136 koni przy 5500 obr/min i momencie 190 Nm przy 3700 obr/min. Potrafi on ważącego 1200 kilgramów Mercedesa rozpedzić do 208 km/h oraz zapewnić mu przyspieszenie od zera do setki w czasie 9,7 sekundy. Auto takie spala w mieście około 13 litrów benzyny a na trasie niecałe 7.
Wersja C 200 Kompresor posiada taką samą jednostkę, wzbogaconą jednak o turbodoładowanie. Dzięki niemu moc zwiększono do 192 KM a moment do 270 Nm co powoduje, że autem można podróżować z prędkością nawet 231 kilometrów na godzinę i przyspieszać do setki w 7,7 sekundy. Nieznacznie zmniejsza się zużycie paliwa, które w cyklu miejskim wynosi 12,2 litra a na trasie 6,9.


Dostępny jest również turbodoładowany motor 2,3 osiągający podobne parametry co jednostka 2,0 Kompresor i zapewniający zbliżone osiągi.
Nadwozie tego auta nie odróżnia się od innych Mercedesów niczym szczególnym. Podobnie jak klasę E wyposażono go w duże, podwójne, owalne reflektory przednie. Kolejne charakterystyczne elementy to połączona z pokrywą silnika duża atrapa chłodnicy, sięgający połowy świateł masywny zderzak przedni, duże, 15-calowe koła oraz spokojny tył z zachodzącymi na boki lampami.


Mercedes-Benz CLK-ClassBardzo interesujący jest składany dach odmiany cabrio. Ręcznie odbywa się tylko jego odblokowanie a sam proces składania następuje po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. O pełnym złożeniu lub rozłożeniu informuje jadących sygnał dźwiękowy. Konstrukcja dachu sprawia, że doskonale izoluje on kabinę od zimna, deszczu, wiatru i hałasu.


Dwudrzwiowy samochód wygodnie mieści cztery osoby. Wsiadanie do tyłu ułatwia funkcja Easy-Entry, która przesuwa maksymalnie przednie siedzenia. Fotele Mercedesa są oczywiście bardzo komfortowe a przestrzeń, nawet z tyłu jest wystarczająca. Najmniejszych zastrzeżeń nie wzbudza wykończenie wnętrza CLK. Deska rozdzielcza ma klasyczną formę, jest bardzo estetyczna i funkcjonalna; nie sprawia więc kierowcy żadnych kłopotów. Dostępne są dwie wersje wykończenia: sportowa i elegancka, które różnią się głównie stylistyką. Pojemność bagażnika w wersji odkrytej jest zależna od pozycji dachu i wynosi 237 litrów po jego otwarciu i 350 po zamknięciu. Nieco lepiej wypada pod tym względem coupe.


Zawieszenie wielowahaczowe znajduje się z tyłu a wahacz poprzeczny z przodu. Obie osie są resorowane za pośrednictwem sprężyn śrubowych.

Leave A Comment