Mazda Xedos

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Mazda Nowości

W klasie wyższej japońską Mazdę reprezentuje model XEDOS 9. Niestety samochód ten nie ma łatwego zadania, gdyż konkurować musi z takimi modelami jak Mercedes klasy E czy BMW serii 5. Jak wiadomo europejska konkurencja w tym segmencie jest bardzo trudna do pokonania, dlatego Mazda wyraźnie nie może się przebić.


Niewątpliwie o Xedosie nie można powiedzieć, że jest mało elegancki. Czterodrzwiowa limuzyna prezentuje się bowiem całkiem okazale, wrażenie robi zwłaszcza długa maska silnika. Przy projektowaniu samochodu szczególny nacisk położono na reprezentacyjny wygląd. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku tego modelu nie idzie on w parze z jakąkolwiek ekstrawagancją. Płynne linie, delikatne przejścia miedzy dachem a szybami i dostojna choć nie przesadnie masywna sylwetka do główne cechy auta.


Komfortowe wnętrze modelu Xedos 9 kusi bogatym wyposażeniem i najwyższym poziomem wykończenia. Wszystkie elementy zostały niemal perfekcyjne spasowane i rozmieszczone, dzięki czemu obsługa auta jest bardzo prosta. Tradycyjnie dla samochodów japońskich limuzyna ta ma dość skromnie zaprojektowaną deskę rozdzielczą.


Wyraźnie widać, że najważniejsza jest funkcjonalność, stylistyka odeszła na drugi plan. Siedzenia zapewniają komfortową podróż i to niezależnie czy zajmiemy miejsce z przodu, czy z tyłu. Pewne zastrzeżenia wzbudzać może widoczność do tyłu, którą ograniczają szerokie słupki i wysoko poprowadzona pokrywa bagażnika. Pod pokrywą tą znajduje się przestrzeń o pojemności 417 litrów. Nie jest to wprawdzie zbyt dużo, ale w końcu Xedos ma pełnić funkcje reprezentacyjnej limuzyny, a nie ciężarówki.


Do napędu samochodu służy jeden z dwóch silników benzynowych. Obie jednostki mają sześć cylindrów ułożonych w kształcie litery V. Podstawowy, 2-litrowy motor osiąga moc 143 koni mechanicznych. Pozwala to na przyspieszanie do setki w czasie 10,7 sekundy i na uzyskiwanie prędkości 200 km/h. Druga propozycja to 167-konny silnik 2,5. Jego zastosowanie zapewnia autu prędkość maksymalną 220 kilometrów i przyspieszenie w czasie około 9 sekund.

Leave A Comment