Mazda MPV

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Mazda Nowości

Największy van japońskiej Mazdy, który oferowany jest na rynku europejskim, to model MPV. Samochód ten dostępny jest w jednej wersji silnikowej i dwóch wyposażeniowych: Comfort i Exclusive. Początkowo auto stworzono z myślą o rynku amerykańskim, jednak po przeprowadzonym face-liftingu ma ono szansę na znalezienie nabywców również wśród Europejczyków. W roku 2000 Mazda MPV uzyskała tytuł Najlepszego Vana Roku, który przyznali jej japońscy dziennikarze.


Mazda MPV (Multi Purpose Vehicle) to 475-centymetrowe auto, które odznacza się spokojnymi, płynnie poprowadzonymi liniami nadwozia. Jednobryłowa karoseria nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest to po prostu duży, elegancki pojazd, którego główne zalety kryją się we wnętrzu.


Konstruktorom Mazdy udało się stworzyć bardzo przestronną kabinę, w której znalazły się aż trzy rzędy foteli. Dostęp do drugiego i trzeciego rzędu umożliwiają przesuwane drzwi boczne. O ile środkowe miejsca są bardzo łatwo dostępne, o tyle wsiadanie do tyłu jest znacznie bardziej kłopotliwe. Na tylnych siedzeniach jest oczywiście najmniej miejsca, dlatego osoby wysokie podróżować powinny jedynie w dwóch pierwszych rzędach.


Przy komplecie pasażerów na bagaże pozostaje tylko 294-litrowa przestrzeń. W razie potrzeby można jednak zdemontować tylne fotele a wtedy ładownia zwiększa swą objętość do 866 litrów. Wysoka funkcjonalność wnętrza przejawia się w szerokich możliwościach jego adaptacji. Do dyspozycji pasażerów jest również spora ilość schowków, półek i kieszeni co umożliwia sensowne rozmieszczenie wszelkich przydatnych podczas podróży drobiazgów. Pozytywny wizerunek auta dopełnia łatwa w obsłudze deska rozdzielcza.


Pod maską Mady MPV montowany jest benzynowy, 16-zaworowy motor zasilany wielopunktowym wtryskiem paliwa. Jednostka ta z pojemności dwóch litrów osiąga moc 122 KM i moment 175Nm. Wartości te uzyskiwane są odpowiednio przy 5800 i 3800 obr/min.


Prędkość maksymalna samochodu wynosi 180 km/h a rozpędzenie go do setki zajmuje około 14 sekund. Przeciętnie zużycie paliwa wynosi 11,5 litra na 100 kilometrów. Napęd przenoszony jest na koła przednie za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni ręcznej.

Leave A Comment