Aktualności

Hyundai Sonata

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Hyundai Nowości

Flagową limuzyną koncernu Hyundai jest SONATA dostępna z silnikiem 2,0 DOHC lub 2,5 V6. Moc pierwszego wynosi 133 konie mechaniczne przy 5800 obr/min a maksymalny moment ma wartość 180 Nm przy 4600 obr/min.


Napęd przenoszony jest na koła przednie za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni mechanicznej lub 4-biegowego automatu. Sonata z przekładnią manualną rozpędza się do 200 kilometrów na godzinę a setkę osiąga po około 9,5 sekundach. Poza miastem spala w granicach 6,5 litra na sto kilometrów. Automat jest nieco wolniejszy, 190 km/h to jego prędkość maksymalna a 10,5 sekundy zajmuje osiągnięcie setki. Zużywa też nieznacznie więcej paliwa, około 7 litrów na 100 km. Większy silnik jest jednostką sześciocylindrową, widlastą, zasilaną wielopunktowym wtryskiem paliwa. Przy 6000 obrotów osiąga ona moc 157 koni a przy 3750 obr/min moment maksymalny wynoszący 230 Nm.


Z silnikiem tym współpracuje 4-przełożeniowy automat lub 5-biegowa przekładnia ręczna.
Od zastosowanej skrzyni zależy przyspieszenie Sonaty od 0 do 100 km/h. W przypadku automatu wynosi ono 9,3 sekundy, natomiast w przypadku sterowania ręcznego 8,5 sekundy. Prędkość maksymalna 200 km/h jest jednakowa dla obu wersji. Jazda pozamiejska wymaga tankowania około 7,5 litra co sto kilometrów.


Hyundai SonataSonata legitymuje się nowoczesnym, opływowym nadwoziem. Zderzaki, klamki, lusterka i inne dodatki lakierowane są w kolorze karoserii. Spokojna linia auta pozbawiona jest ekstrawagancji i uderza elegancją.


Wnętrze, jak przystało na klasę samochodu, zapewnia wysoki komfort podróżowania i wiele miejsca zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Zastosowane materiały są wysokiej jakości a staranność montażu nie wzbudza zastrzeżeń. Deskę rozdzielczą zaprojektowano estetycznie i funkcjonalnie. Z wyjątkiem wersji podstawowej wykończono ją w drewnie. Seryjnie montowana jest manualna lub podwójna klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby, immobilizer oraz radioodtwarzacz lub odtwarzacz CD. Nad bezpieczeństwem czuwają belki wzmacniające w drzwiach oraz airbag kierowcy i pasażera. Niewielki jest bagażnik auta o objętości 374 litrów.


Sonata wyposażona jest w niezależne stabilizowane zawieszenie. Wersja 2,0 ma tarczowe hamulce z przodu i bębnowe z tyłu lub tarczowe obu osi w autach wyposażonych w ABS. Sonata z większą jednostką standardowo posiada cztery tarcze i układ ABS. Zębatkowy układ kierowniczy jest seryjnie wspomagany.

Leave A Comment