Honda Prelude

15 grudnia 2006
Bez kategorii, Honda Nowości

Wprowadzona do produkcji w 1996 roku Honda PRELUDE jest już piątą generacją tego typowo sportowego samochodu. To dwudrzwiowe, czteroosobowe coupe dostępne jest z dwoma silnikami benzynowymi do wyboru.


Oba to 4-cylindrowe, 16-zaworowe motory rzędowe, zasilane wtryskiem wielopunktowym. Współpracują one z 5-biegową skrzynią manualną lub 4-przełożeniowym automatem. Mniejszy motor ma pojemność skokową 2000 cm3. Dysponuje on mocą maksymalną 133 koni przy 5300 obrotach i momentem 179 Nm przy 5000. Zapewnia autu prędkość 201 kilometrów i pozwala na przyspieszanie od zera do setki w czasie 9,2 sekundy. W cyklu miejskim spalanie benzyny wynosi nieco ponad 12,5 litra a na trasie maleje do 7,3 litra na 100 km.


Druga jednostka to 185-konna 2,2 o momencie maksymalnym 206 Nm, który dostępny jest przy 5300 obr/min. Moc uzyskiwana jest natomiast przy 7000 obrotów. Tak wyposażoną Prelude można rozwinąć prędkość 228 km/h i rozpędzać się do 100 km/h w czasie 7,5 sekundy od startu. Podczas jazdy pozamiejskiej samochód zużywa 8 litrów paliwa natomiast w cyklu miejskim prawie 14.


Hondę Prelude charakteryzuje bardzo spokojna, płynna linia. Pozbawiono ją często spotykanej w autach sportowych agresji. Nie sposób doszukać się również stylistycznej ekstrawagancji; wszelkie elementy zaprojektowane zostały jako dyskretne dodatki. Jedynym dosyć charakterystycznym składnikiem są dwa duże reflektory przednie. Samochód ma silnie pochylone szyby – tylną i przednią oraz stosunkowo długą pokrywę bagażnika.


Honda PreludePrelude zapewnia miejsce dla czterech osób, przy czym tylne siedzenia są wyraźnie mniej przestronne niż przednie. Z przodu miejsca jest dużo, wystarczająco nawet dla osób wysokich. Dużą estetyką i funkcjonalnością cechuje się deska rozdzielcza, na której znalazły się typowo sportowe elementy, takie jak choćby duży obrotomierz. Wszystkie wskaźniki i włączniki znajdują się w zasięgu kierowcy. Pozytywne wrażenie wywiera również staranność montażu oraz jakość użytych materiałów. Jak to zwykle bywa w tego typu samochodach, bagażnik nie jest zbyt obszerny i mieści niecałe 300 litrów.

Leave A Comment