Daewoo Matiz

14 grudnia 2006
Bez kategorii, Daewoo Nowości

Daewoo Matiz jest samochodem z pogranicza segmentów A i B. Występuje tylko jako wersja 5-drzwiowa z silnikiem 800 cm3 o mocy 51 koni.


Jednostka napędowa pochodzi od Tico, została jednak wyposażona w wielopunktowy wtrysk paliwa – stąd jego wyższa moc (o 10 KM). Za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni napędza ona koła przednie. Maksymalna prędkość jaką można osiągnąć tym samochodem to 144 kilometry na godzinę. Przyspieszenie od zera do setki zajmuje mu 17 sekund. W mieście na przejechanie 100 kilometrów potrzeba 7,3 litra paliwa a poza nim, przy stałej prędkości 90 km/h, poniżej pięciu litrów. Matiz występuje w czterech wersjach wyposażenia: Friend, Life, Joy i Top.


Jednobryłowe nadwozie posiada mocno pochylony przód z dużymi owalnymi reflektorami i ścięty tył. Zostało ono zaprojektowane przez Giorgetto Giugaro i trzeba przyznać że prezentuje się nowocześnie. Wnętrze okazuje się większe niż wskazuje na to wygląd zewnętrzny auta. Tablica rozdzielcza została wykonana przejrzyście i funkcjonalnie, dostęp do elementów obsługi i kontroli nie wzbudza zastrzeżeń.


Bagażnik o pojemności 170 litrów jest porównywalny z innymi w tej klasie, po złożeniu tylnego siedzenia jego objętość wzrasta. Niestety kanapa nie jest dzielona, co ogranicza nieco funkcjonalność. Zawieszenie Matiza przejęte zostało z Tico – przód to kolumny McPersona i wahacze poprzeczne, tył – wahacze wleczone z osią sztywną i poprzecznym drążkiem reakcyjnym. Na przodzie znajdują się hamulce tarczowe a w tyle bębnowe. Za dopłatą można Matiza wyposażyć w układ ABS.

Leave A Comment