Chrysler PT Cruiser

30 października 2006
Bez kategorii, Chrysler Nowości

Najnowszym dziełem firmy Chrysler jest model PT CRUISER, którego produkcja rozpoczęła się na początku 2000 roku.


Źródłem napędu jest 150-konny silnik o pojemności skokowej 2000 cm3, napędzający koła przednie. Stylizowane na lata pięćdziesiąte nadwozie zbudowane zostało na płycie podłogowej modelu Neon. Sylwetka samochodu jest niespotykana, jak na dzisiejsze czasy. Odznacza ją masywny przód z wysoko poprowadzoną, zwężającą się ku przodowi pokrywą silnika. Nie są z nią połączone pękate błotniki, w których znalazło się miejsce dla zintegrowanych reflektorów. Między światłami znajduje sie charakterystyczna, ogromna krata wlotu powietrza, „przecięta” w swej dolnej części przez dość wąski zderzak. Charakteru przedniej części Cruisera dodają ponadto dwa pokaźne, nisko umieszczone wloty powietrza. Błotniki swym owalem zachodzą aż na drzwi, podobnie zresztą jak progi. Szyby boczne wyraźnie rozszerzają się ku tyłowi, gdzie napotykają na dość szeroki słupek. Kształt szyby przedniej i dachu auta reprezentuje typowy styl retro. Lampy tylne, podobnie jak przednie są owalne i umieszczone w nadkolach. Opadający lekkim łukiem tył składa się w głównej mierze z dużej klapy bagażnika, na której znalazło się – niewielkie oczywiście – owalne okno.


Wnętrze PT Cruisera utrzymane jest w tym samym stylu co nadwozie. Szczególnie dotyczy to deski rozdzielczej, która zyskała dość ekstrawagancki wygląd, jak na obecne czasy. Zestaw wskaźników składa się z trzech, głęboko wpuszczonych „zegarów”, nad którymi znalazły się niewielkie, zgrabne zadaszenia. Prawie okrągłe są także cztery kratki wentylacyjne. Resztę kokpitu zdominowały formy owalne. W oczy rzuca się dość duża, silnie uwypuklona konsola środkowa z łatwo dostępnymi przełącznikami.


Przed konsolą wygospodarowano miejsce na praktyczną półkę i dwa uchwyty do napoi. Bardzo charakterystyczna jest także czteroramienna, gruba kierownica. Styl deski rozdzielczej znajduje swoje odzwierciedlenie również w pozostałych elementach wnętrza, takich jak choćby boczne drzwi. Wygodnie ukształtowane fotele zapewniają bardzo dobry komfort pomimo tego, że ich wygląd przypomina konstrukcję z lat pięćdziesiątych.

Leave A Comment