Aktualności

Alfa Romeo 166

29 października 2006
Bez kategorii, Alfa Romeo Nowości

Najbardziej reprezentacyjnym autem firmy Alfa Romeo jest model 166, który należy do segmentu E.

Samochód ten napędzany jest jednym z czterech dostępnych silników benzynowych, z których najmniejszy ma pojemność dwóch litrów. Charakteryzuje się on konstrukcją Twin Spark, czyli posiada: 16 zaworów, zmienne fazy rozrządu, zmienną geometrię przewodów zasysania, system podwójnego zapłonu oraz tłumik drgań skrętnych na wale korbowym. Rozwiązania te zapewniają wyższą moc, lepszą elastyczność i spalanie, niższą emisję spalin oraz minimalizację hałasu. Silnik ten uzyskuje moc 155 koni przy 6400 obr/min oraz moment 187 Nm już przy 2800 obr/min. Wszystkie opisane technologie i parametry sprawiają, że ten ważący prawie 1,5 tony samochód rozpędza sie od zera do setki w czasie 9,6 sekundy i uzyskuje prędkość 213 km/h. Niestety dość wysokie jest średnie zużycie paliwa, które wynosi prawie 10 litrów.


Drugi motor to 190-konna, sześciocylindrowa jednostka widlasta o pojemności 2500 cm3. Uzyskuje ona moment maksymalny 222 Nm przy 5000 obrotów. W silniku tym zastosowano takie elementy jak: platynowe końcówki świec, hydrauliczne popychacze i automatyczne napinacze pasków, dzięki czemu do przebiegu 100 000 km nie jest konieczna żadna obsługa serwisowa. Według danych producenta Alfa Romeo 166 2,5 V6 osiąga prędkość 225 km/h a do setki przyspiesza w 8,4 sekundy. Przeciętnie zużywa przy tym 11,4 litra benzyny.


Jeszcze lepsze osiągi zapewnia turbodoładowany silnik 2,0 V6, dzięki czemu auto rozpędza się do 100 km/h w czasie 8,1 sekundy i rozwija prędkość 237 km/h. Moc maksymalna tej wersji wynosi 205 KM przy 6000 obrotów a moment 280 Nm przy 2500 obr/min. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowany wymiennik ciepła, który chłodzi sprężone powietrze kierowane do cylindrów. Zwiększa to „turbociśnienie” i moment obrotowy, co z kolei zapewnia znacznie lepsze przyspieszenia. Tak wyposażona Alfa potrzebuje średnio prawie 12 litrów paliwa na 100 kilometrów.


Ofertę zamyka potężna jednostka 3-litrowa, w której zastosowano sześć cylindrów w układzie V. Cylindry te wraz z ich głowicami i skrzynią korbową wykonano w całości z lekkiego stopu. W układzie rozrządu zastosowano po dwa wałki na każdą głowicę. Pozostałe rozwiązania to: cztery zawory na cylinder, które są kontrolowane bezpośrednio przez popychacze hydrauliczne oraz wymienniki ciepła dla układu chłodzenia i smarowania. Silnik ten uzyskuje przy 6200 obr/min moc 226 koni a przy 5000 moment o wartości 275 Nm. Pozwala to na jazdę z szybkością do 243 km/h i na przyspieszanie do setki w 7,8 sekundy. Przeciętne zużycie paliwa wynosi 12,5 litra.


Alfa 166 jest samochodem sportowym, w którym nie zrezygnowano jednak z wysokiego komfortu. Jest ona połączeniem limuzyny z wyścigówką. Sylwetka zdominowana jest przez potężną maskę silnika, na nieco dalszy plan odchodzą przedział pasażerski i krótki tył. Interesujące jest to, że najbardziej wystającymi elementami nie są lusterka zewnętrzne tylko błotnik. Przód został wyraźnie zdominowany przez duże logo firmy; kolejne jego elementy to dwa chromowane wloty powietrza, płaskie reflektory oraz szeroki, wcięty zderzak z wkomponowanymi światłami przeciwmgielnymi. Rozpoczynają się one przy zderzaku a kończą na lusterkach. Część boczna odznacza się niewielką powierzchnią szyb i wyrazistą linią, co podkreśla elegancję i dynamikę auta. Całości wizerunku Alfy dopełnia zwarty, masywny tył z zespolonymi światłami.


Wnętrze auta emanować ma atmosferą ekskluzywności i komfortu a jednocześnie podkreślać jego dynamikę i sportowe zacięcie. Przyznać trzeba, że wnętrze to ma swój niepowtarzalny styl, jakiego nie sposób spotkać w innym samochodzie. Bardzo pozytywne wrażenie sprawia bogata deska rozdzielcza, która łączy się z drzwiami, okalając niejako podróżujących. Jakość wykończenia i użytych materiałów należy do najlepszych. Odnaleźć tu można wiele pięknych detali, takich jak: chromowane obwódki wlotów powietrza oraz dobre welury, skórę i inne najlepsze tworzywa. Wyprofilowanie i ergonomia siedzeń nie pozostawiają nic do życzenia a funkcjonalność tablicy rozdzielczej jest bardzo dobra. Nie zawiedzie także bagażnik, który mieści 490 litrów i jest oczywiście świetnie wykończony. Jedyne zastrzeżenia wzbudzać może niezbyt duży wykrój pokrywy.


Zawieszenie przednie to układ z niezależnymi kołami, podwójne, czworoboczne wahacze, amortyzatory sprężynowe i drążek stabilizujący. Z tyłu zastosowano system Multilink: podwójne wahacze, trzy drążki reakcyjne, amortyzatory sprężynowe i stabilizator z elastycznymi wspornikami. Hamulce wyposażono w cztery tarcze.

Leave A Comment