Jakie są oznaki zużycia sprzęgła?

tarcza-sprzegla

Każde sprzęgło posiada różną żywotność, która jest uzależniona od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć zarówno markę, jak i model samochodu, przy czym istotną role odgrywa w tym przypadku sposób użytkowania auta. Inaczej postępuje zużycie sprzęgła, gdy pojazd porusza się przede wszystkim po mieście, inna okaże się też żywotność sprzęgła, kiedy samochód będzie pokonywał długie trasy.

Ile wytrzymuje sprzęgło?

Żaden mechanik ani ekspert nie byłby w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dlaczego? Należy wziąć pod uwagę wiele elementów, które wywierają wpływ na zużycie sprzęgła. Jednym z istotnych aspektów jest chociażby styl jazdy. Niebagatelną rolę odgrywają także umiejętności kierowcy oraz jego – niekoniecznie najlepsze – nawyki i przyzwyczajenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektórzy z nich (być może nieświadomie) swoim postępowaniem przyczyniają się do szybszego zużywania się sprzęgła, jeżeli zapominają o tym, że nogę w czasie jazdy należy zdjąć ze sprzęgła, kiedy nie zachodzi konieczność jego użycia.

W zasadzie, we współcześnie produkowanych modelach aut, można umownie przyjąć, że żywotność sprzęgła waha się od czterdziestu do stu tysięcy kilometrów przebiegu samochodu. Należy jednak zastrzec, iż odchylenia od podanych wartości mogą być dość znaczne, co jest związane z omówionymi wcześniej czynnikami. Zużycie sprzęgła może zdecydowanie wzrosnąć, o ile będzie ono pracowało, kiedy różnice prędkości obrotowej będą bardzo duże.

Jak ocenić stan sprzęgła?

W celu potwierdzenia podejrzeń dotyczących zużycia sprzęgła można przeprowadzić test, pamiętając jednocześnie, że nie pozostanie on bez wpływu na sprzęgło oraz inne części auta. Na drodze o zmniejszonym natężeniu ruchu należy rozpędzić samochód tak, aby zaistniała możliwość włączenia najwyższego biegu. Dobrze byłoby, gdyby odcinek jezdni prowadził pod górę, a obroty silnika wynosiły 1500 na minutę.

Gdy te warunki zostaną spełnione, należy gwałtownie nacisnąć pedał gazu. Symptomem złej pracy sprzęgła będzie brak przyspieszenia (lub samochód zacznie przyspieszać, ale będzie to następowało bardzo powoli) przy jednoczesnym wzroście obrotów silnika. Po stwierdzeniu, że sprzęgło się ślizga, należy natychmiast przerwać test.

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów można przeprowadzić podobny test, jednak należy brać pod uwagę fakt, że gwałtowne naciśnięcie pedału gazu zostanie odczytane jako pragnienie wykonania przyspieszenia w awaryjnej sytuacji, co spowoduje zmianę biegu na niższy. Jeżeli kierowca nie ma doświadczenia, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie sprawdzenia sprzęgła na przykład stacji diagnostycznej.

Kilka typowych objawów zużycia sprzęgła

Niewłaściwa praca sprzęgła świadczy o jego zużyciu. Jednym z najbardziej istotnych objawów jest ślizganie się sprzęgła. Łatwą do rozpoznania oznaką będzie szarpanie silnikiem w czasie dość wolnej jazdy. O zużyciu sprzęgła świadczą poza tym trudności z wrzuceniem określonego przełożenia (najczęściej dotyczą biegu pierwszego i wstecznego), brak przyspieszenia samochodu, twardniejący pedał sprzęgła czy brak reakcji samochodu pomimo silniejszego wciskania pedału gazu oraz wzrostu obrotów silnika.

Kiedy zdecydować się na wymianę sprzęgła?

Sprzęgło można poddać bardzo prostemu testowi. Trzeba ustawić samochód na równym podłożu i zaciągnąć hamulec ręczny. Po wrzuceniu trzeciego lub wyższego biegu i zdejmowaniu z wyczuciem nogi ze sprzęgła należy podjąć próbę ruszenia z miejsca. Jeżeli silnik nie zgaśnie (powinien się wyłączyć), a z okolic sprzęgła będą dochodziły nietypowe dźwięki i zgrzyty, jest to równoznaczne z tym, że sprzęgło jest zużyte i trzeba zdecydować się na wymianę – najlepiej całego kompletu – tarczy, docisku i łożyska.

Zużycie sprzęgła następuje dość wolno i dlatego bardzo ważne jest uchwycenie momentu, kiedy bezsprzecznie należałoby je wymienić. Ma to z jednej strony ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, z drugiej natomiast może uchronić przed zakończeniem podróży na lawecie.

Szukasz wysokiej jakości części samochodowych? Sprawdź bogaty asortyment sklepu internetowego MotoSzef