Wakacje – czas wypadków, czy jesteś wystarczająco ubezpieczony?

Front view of crashed yellow car at highway

Prawie 7000 wypadków, ponad 8700 rannych i 600 zabitych – to żniwo, jakie na polskich drogach przyniosły wakacje 2016. Ten upalny okres, jak widać, mocno rozgrzewa kierowców, na których czyha wiele zagrożeń. Dlatego w czasie wakacji niezwykle istotna staje się odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa. Przeczytaj, co przygotowały dla Ciebie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Assistance

Wakacje to czas bliższych i dalszych podróży i wyjazdów. Niezależnie od tego, czy wybierasz się nad polskie morze, w góry, czy nad jezioro, czy może jedziesz zagranicę korzystać z uroków chorwackich plaż, niemieckich miasteczek czy austriackich Alp, chcesz czuć się bezpiecznie na trasie. Zależy Ci na tym, żeby mieć pewność, że w razie różnego rodzaju komplikacji nie będziesz zdany tylko na siebie. Wszystko to zapewnia ubezpieczenie assistance.

Z polisą assistance nie obawiasz się, że niespodziewana awaria silnika, urwane koło po wjechaniu w dziurę czy zepsuta chłodnica po uderzeniu w sarnę zrujnują Twój wyjazd. Dzięki temu ubezpieczeniu otrzymujesz stosowną pomoc, po której udzieleniu Twój samochód jest naprawiony, lądujesz w hotelu lub zostajesz przetransportowany bezpośrednio do miejsca docelowego bądź domu. Wygoda assistance polega również na tym, że możesz je wykupić zarówno na kilka dni, np. na czas wakacyjnego wyjazdu, jak i na cały rok.

Autocasco

Co prawda autocasco nie jest ubezpieczeniem typowo wakacyjnym, bo zawiera się je na rok, ale bez wątpienia może być niezwykle przydatne w trakcie każdego wyjazdu. W ramach tej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa szkody spowodowane nie tylko przez osoby trzecie i nie tylko w ruchu drogowym. Na odszkodowanie z AC możesz liczyć również, gdy Ty wyrządzisz szkody lub gdy spowoduje je zdarzenie losowe.

Wyobraź sobie – odpukać – że podczas wakacyjnego wyjazdu skradziono Ci auto. O ile assistance umożliwi Ci bezpieczny powrót do domu lub transport do miejsca docelowego (jeśli nie odechce Ci się wakacji), o tyle nie otrzymasz rekompensaty za utracone auto. Chyba że posiadasz ważne autocasco – wtedy możesz oczekiwać odszkodowania z tytułu kradzieży.

Jeżeli kalkulator OC Hestia wskaże, że polisa tej firmy jest najtańsza, bez wahania ją wykupisz. Innymi kryteriami należy się kierować przy wyborze AC, w przypadku którego cena nie jest tak istotna. Ważniejszą rolę odgrywa zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach danej polisy, która powinna obejmować najbardziej prawdopodobne zdarzenia. Dlatego zasadniczo im droższe autocasco, tym lepszą i szerszą ochronę zapewnia. Przykładowo, dobrą, ale drogą ofertę autocasco PZU przygotowało dla swoich klientów.

NNW

Dla własnego spokoju na wakacyjny wyjazd warto zaopatrzyć się w NNW, żeby w razie poważnego wypadku móc starać się o odszkodowanie za leczenie, utracone zarobki czy niezdolność do pracy.