Sprawdzenie auta przed zakupem

przedpo_audi-a4_blue

Najważniejszą rzeczą, którą można zrobić by uniknąć oszustwa przy zakupie samochodu, jest sprawdzenie VIN. Dlaczego? Ponieważ jest to najlepsza metoda sprawdzenia historii pojazdu.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie używanego samochodu, sprawdź jego numer nadwozia, czyli VIN. Sprawdzenie VIN daje przepustkę do wielu informacji, które możesz uzyskać z jego pomocą, których koszt jest niewielki w porównaniu do tego ile zaoszczędzisz unikając zakupu grata. Uniknij oszustwa, poznaj prawdziwą historię auta na Autoraport.pl dzięki numerze VIN.

Co zyskujemy sprawdzając VIN?

Dzięki VIN zyskujemy dostęp do kluczowych informacji na temat używanego pojazdu. Udostępnione informacje pochodzą z wielu niezależnych źródeł w różnych krajach. Takie informacje możesz porównać z treścią ogłoszenia i z tym co mówi sprzedawca. W ten sposób zyskasz jasność i uchronisz się przed niekorzystnym zakupem.

Dla przykładu podajemy listę oszustw, które możesz zdemaskować dzięki informacjom w Autoraport:

Ukryte lub sfałszowane WYDARZENIA, jak np. wypadki, które miały miejsce w przeszłości. Auta, które uległy wypadkom lub brały udział w kolizjach sprzedawane są powszechnie jako bezwypadkowe. Sprzedawcy dokonują wielu starań, by przygotować takie auta na sprzedaż, że wizualnie trudno odróżnić takie auto od faktycznie bezwypadkowego, jednak to tylko pozory, w środku kryje się często poważnie naruszona konstrukcja, która nie będzie stanowić już bezpiecznej ochrony podczas jazdy.

Ukryta KRADZIEŻ NA CAŁYM ŚWIECIE. Nikt nie chce kupić auta kradzionego i nikt nie ma ochoty na niechciany kontakt z Policją. Serwis Autoraport ma dostęp do baz danych Policji USA oraz wielu innych baz danych w Ameryce Północnej jak i w Europie.

UWAGA: Jeśli nieświadomie zakupisz pojazd, który był kradziony, policja ma prawo go zabrać bez odszkodowania i bez znaczenia jest fakt w jakim kraju dokonano kradzieży. Tak, według Polskiego prawa, to obecny właściciel jest odpowiedzialny. Jeśli auto nie widniało wcześniej jako kradzione w bazach Polskiej Policji nie uchroni Cię to przed konsekwencjami. Policja może w świetle prawa Ci auto zabrać.

Znając ORYGINALNE DANE TECHNICZNE możesz odkryć zmiany w fabrycznym wyposażeniu. ORYGINALNE DANE TECHNICZNE to dosłownie lista oryginalnych części wyposażenia auta, porównując ją ze stanem faktycznym możesz odkryć, że np, silnik nie jest oryginalny, kolumna kierownicy nie jest po właściwej stronie itd. Możesz zobaczyć jakie części były wymieniane. Zyskujesz jasny obraz tego co kupujesz, co stawia Cię w korzystnej sytuacji przy decyzji o zakupie a także daje Ci atut przy negocjacji ceny.

Możesz zobaczyć ZDJĘCIA POWYPADKOWE. To najbardziej sugestywna informacja jaką można zyskać – zobaczyć jak auto naprawdę wyglądało po wypadku albo kolizji.

bmw-2pics-remont

Jak działa sprawdzenie VIN?

Przygotowując się do zakupu samochodu, możesz sprawdzić jego numer VIN na stronie Autoraport.pl. Tam zyskasz dostęp do cennych informacji z wielu niezależnych źródeł takich jak;

 • ubezpieczyciele
 • wydziały komunikacji
 • aukcje samochodowe
 • policje z wielu krajów
 • urzędy stanowe
 • autoryzowane stacje obsługi ASO oraz
 • aukcje samochodów po szkodzie całkowitej.

Wystarczy jedynie że wpiszesz numer VIN i możesz zyskać dostęp do historii pojazdu zawierającej takie wydarzenia jak wypadkil kolizje, akcje serwisowe i wiele innych. Poznasz fabryczne wyposażenie danego modelu zawierające takie elementy jak typ i rodzaj silnika, rodzaj klimatyzacji, sprzęt audio, wzór tapicerki, kolor szyb i wiele innych. Możesz dowiedzieć się, czy auto nie było kradzione a jeśli auto miało wypadek, możesz na zdjęciach zobaczyć jak to naprawdę wyglądało.

Gdzie dokładnie znaleźć w aucie numer VIN?

W dokumentach

vin-document

Pierwsze miejsce to dowód rejestracyjny samochodu, szukaj w polu oznaczonym literą E. Numer musi się zgadzać co do jednego znaku z numerem VIN, wybitym na tabliczce, którą znajdziesz wewnątrz auta.

Na karoserii

vin-help-vehicle

Kolejne miejsce to specjalna tabliczka, na stałe przyczepiona wewnątrz nadwozia samochodu. Różni producenci umieszczają tabliczkę w różnych miejscach w samochodzie. Najczęstsze miejsca gdzie można znaleźć tabliczkę to okolice silinka, deska rozdzielcza po stronie kierowcy, choć nie jest to regułą.

Oto miejsca, w których dla poszczególnych marek można znaleźć numer VIN (dane na podstawie Wydawnictwa Centrum Szkolenia Policji, Legionowo 2002):

vin-help-table

Sprawdzenie pojazdu po VIN ułatwi Ci poznanie jego historii. Nie wahaj się pytać sprzedawcę o numer VIN – masz do tego prawo. Jeśli sprzedawca odmawia udostępnienia tej informacji, powinno wzbudzić to Twój niepokój, lepiej odpuścić sobie to ogłoszenie. Pamiętaj, że w trakcie poszukiwania pojazdu, sprawdzenie VIN w Autoraport to podstawa. Nie daj się oszukać!

 • Hubert

  Ja znam naszego z osiedla oszusta co sprzedaje wozy, kobieta kupiła taką igłe, potem auto miało kolizje i auto sie złamało w pół. Kobieta ledwie z życie uszła a kolizja była w lewy błotnik i zdeżak, a tu okazało się że spawana była fura w połowie i puściły te spawy. Nawet ciekawy jestem jak ten gość z osiedla z tego wyszedł co sprzedał taką igłę, bo ja bym go na samo dno pociągnął i zarżnął.

 • Oliffka:33

  Trochę bezsensu, że policja zabiera auto osobie nieświadomej bez żadnych odszkodowań czy coś. A tak wgl fajny artykuł:)

 • rafalkorbel

  Ja uważam że lepiej przed zakupem sprawdzić samochód na każdy możliwy sposób niż paść ofiarą takich oszustów, bo z tego później same problemy. Nasza cudowna policja nie skupi się na źródle problemu a nam będą życie utrudniać jak mogą.

 • Jan3k

  Świetny post. Na pewno pomoże wielu osobom kupującym samochody.

 • Tomasz Wierzchołowski

  Bardzo jasno i czytelnie opisane co łatwiej trafia do użytkownika. Świetna robota, ponieważ każdy nawet laik będzie w stanie określić jakie auto kupić. Bardzo pomocne polecam.

 • karolzal

  ŚWIETNIE opisane 😉 . Szczerze to teraz dowiedziałem się co i jak. Dziękuję za tak dobry i oryginalny materiał. Fantastycznie wiedzieć coś takiego. Jestem wręcz przekonany ,że to pomoże ludziom w dobrej i jakże sprawdzonej ofercie i materialne do za kupna samochodu.

 • Andrzej Madaliński

  Numer nadwozia, numer silnika to jedne z najważniejszych danych zabezpieczających nasz pojazd w dalszej sprzedaży po kradzieży. Dlatego jak kupujesz pojazd powinny być 2 komplety kluczyków do samochodu jeśli nie jest na kartę, karta pojazdu, kolor inne ważne dane po których bez problemu można określić ze 100% dokładnością , jaki pojazd kupujesz. Dlatego polecam firmy które trudnią się tym zagadnieniem. Jestem elektronikiem samochodowym , znam to zagadnienie dosadnie.

 • Edyta Madyda

  Bardzo fajny artykul! Zwlaszcza wyroznienie faktu, ze powinno sie zwrocic uwage na numer vin. Tyle w dzisiejszych czasach oszustow jest na calym swiecie, kazdy tylko patrzy jak kogoc naciagnac. Przy samochodach zwlaszcza! Poniewaz, wiekszosc z nas sie po prostu na nich nie zna, a ogloszen internetowych juz kompletnie nie da sie sprawdzic, jesli samochod sprowadza sie tez z zagranicy nie ma wyjscia trzeba sprawdzac informacje!

 • Przemek Ślimak

  własnie takiego artykułu szuklałem i wkońcu znalazłem dzieki wielkie bardzo pomógł mi ten artykuł

 • gość

  autoraport.pl to zwykłe oszustwo!

  Nie dysponują nawet danymi z polskich przeglądów, a co dopiero z zagranicy!

  Czuję się okradziona!

  Nie zostawię tego!