Seat Alhambra

W klasie samochodów typu van firmę Seat reprezentuje model ALHAMBRA, który jest napędzany jednym z sześciu silników.

[center][img]/gfx/baza/seat/seat_alhambra/seat_alhambra_1.jpg[/img][/center]
Trzy z nich to benzynowce, z których najsłabszy uzyskuje moc 115 koni mechanicznych i moment 170 Nm. Wartości takie uzyskiwane są z pojemności 2000 cm3 i zapewniają autu prędkość maksymalną 177 km/h. Rozpędzenie samochodu od zera do setki zajmuje 15,2 sekundy a średnie zużycie paliwa wynosi niecałe 10 litrów. Druga jednostka ma dwadzieścia zaworów i 1800 cm3 pojemności. Osiąga ona moment obrotowy o wartości 210 Nm i moc 150 KM. Tak napędzanym autem można przyspieszać do 100 km/h w około 11 sekund i uzyskiwać prędkość prawie 200 kilometrów. Taka Alhambra w cyklu mieszanym zużywa 10 litrów paliwa. Największy motor benzynowy to potężny 2,8 V6. Jednostka ta osiąga moc 204 koni mechanicznych przy 6200 obr/min i moment o wartości 265 Nm przy 3400.
Ofertę zamykają dwa turbodoładowane motory wysokoprężne o objętości 1900 cm3. Oba wyposażone są w bezpośredni wtrysk a silniejszy dodatkowo w intercooler. Różnią się oczywiście mocą oraz osiągami.

[center][img]/gfx/baza/seat/seat_alhambra/seat_alhambra_2.jpg[/img][/center]
Słabszy ma 90 koni mechanicznych i 240 Nm, co pozwala na rozwinięcie prędkości 166 km/h i na uzyskiwanie setki w czasie 17,2 sekundy. Przeciętne spalanie oleju napędowego wynosi 6,3 litra na sto kilometrów.
Drugi, 115-konny silnik rozpędza Vana do 172 kilometrów i zapewnia mu przyspieszenie do setki w czasie 12,9 sekundy. Także on jest niezwykle ekonomiczny, gdyż zużywa średnio 6,3 litra oleju napędowego.

[center][img]/gfx/baza/seat/seat_alhambra/seat_alhambra_3.jpg[/img][/center]
Seat AlhambraNadwozie auta jest niezwykle podobne do VW Sharana. Charakteryzuje się ono bardzo elegancką, dynamiczną sylwetką. Maska silnika wraz z przednią szybą tworzy wielką płaszczyznę o bardzo dużym pochyleniu. Płaszczyzna ta płynnie przechodzi w lekko opadający dach, który z kolei kończy ścięty tył. Z przednią częścią Alhambry świetnie komponują się podłużne reflektory i spory wlot powietrza. Aerodynamikę podkreślają odpowiednio wyprofilowane zderzaki, lusterka i klamki. Duża powierzchnia szyb i niezbyt szerokie słupki nadają aucie lekkości i poprawiają widoczność z miejsca kierowcy. Czworo drzwi bocznych chronione jest przez praktyczne i estetyczne listwy. Niestety zabrakło ich na zderzakach.

[center][img]/gfx/baza/seat/seat_alhambra/seat_alhambra_4.jpg[/img][/center]
Główną zaletą wnętrza jest jego przestronność i bardzo wysoka funkcjonalność. Zostało ono tak zaprojektowane by zapewnić łatwą obsługę a jednocześnie wysoki komfort. Komfort ten zapewniają przede wszystkim wygodne siedzenia. Deska rozdzielcza zaprojektowana została estetycznie i ergonomicznie. Duża jest liczba praktycznych półek i schowków, które przydadzą się wszystkim siedmiu osobom mogącym podróżować autem. Przy komplecie pasażerów bagażnik mieści 256 litrów. Jeśli autem jedzie pięć osób, to zabrać można 852 litry a przy zajętych tylko dwóch miejscach, aż 1597.

[center][img]/gfx/baza/seat/seat_alhambra/seat_alhambra_5.jpg[/img][/center]
Układ hamulcowy wyposażono w cztery tarcze (przednie – wentylowane) i system przeciwpoślizgowy ABS.